• Haseki Sultan, Fatih / İSTANBUL
  • P.tesi - C.tesi: 9:00 - 20:00
  • +90 212 531 04 59

Bir diğer adı “invisalign” diye bilinen telsiz ortodonti, kişinin dişlerine uygun yapılmış şeffaf plaklar ile dişlerini düzeltmek için uygulanan bir tedavidir. Çocuklar için de yetişkinler için de uygun olan bu tedavi yöntemi genellikle hafif ve orta diş çapraşıklıklarında tercih edilir.

İnvisalign tedavisi, diş teli taktırmak istemeyenler için en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Estetik kaygıları giderir ve kişi istediği zaman takıp çıkarabilir. Sadece diş çekiminin gerekli olduğu durumlarda şeffaf diş plağı uygulanmaz. Bunlar genellikle çene kemik seviyesinin, destek dokularının azaldığı durumlar ve bu dokuların hastalıklardır.

Telsiz Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

En önemli avantajı estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olmamasıdır. Toplantı veya özel bir günün olması durumunda hem konuşma açısından hem de görüntü açısından kişiyi rahatlatır. Bunun yanı sıra telsiz ortodonti yönteminde kullanılan aparatlar pratiktir. Ayrıca normal tel tedavisinde dişlere teller yardımıyla verilen kuvvet daha fazla olduğu için ağrıya sebep olur fakat invisalign tedavisinde haftalık değiştirilen plaklarla ağrı hissi en az seviyeye iner.

Takıp çıkarabilme özelliği sayesinde kişinin yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesine gerek yoktur. Ayrıca yine bu özelliği sayesinde diş fırçalama, gargara veya diş ipi kullanımında farklılık yaratmaz ve kişinin ağız bakımına engel olmaz.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başlangıçta uzman kişi tarafından gerekli kontroller yapılır. Kişinin diş ve ağız yapısının bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadığı tespit edilir. Daha sonra uzman kişi tarafından tedavinin süresine ve kaç adet plak kullanılacağına karar verilir.

Invisalign tedavisine başlayacak olan kişiye şeffaf plakları set halinde verilir. Bu plaklar haftalık sürelerle değiştirilir ve kullanım süreleri 15 gündür. Her plak dişlerde 0.05 mm’lik hareket yaratır. Plakların günde 20 ila 22 saat arası takılması gerekir. Yani kişinin sadece yemek yerken plaklarını çıkarması önerilir. Düzenli plak kullanımı çok önemlidir. Son olarak bu tedavinin muayeneleri diğer tedavilerin muayenelerine göre daha sıktır ve aksatılmamalıdır.

Telsiz Ortodonti Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

En çok dikkat edilmesi gereken konu plakların günde en az 20 saat takılı kalması gerektiğidir. Çünkü ortodonti tedavilerinde dişlere kesintisiz bir kuvvet uygulanmalıdır.

İkinci önemli konu da plak temizliğidir. Yemek yedikten sonra çıkarılan plaklar takılmadan önce kişi mutlaka dişlerini fırçalamalıdır. Ayrıca plakların temizliği de günlük yapılmalıdır. Haftalık değiştirilen plakları sıcak su ve kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile plakları temizlemek yeterlidir. Ancak plakların daha uzun süre kullanılması söz konusu ise özel temizleyici partiküller ile plaklar suyun içinde bekletilerek temizlenmelidir.

Merak edilen bir diğer konu da çay, kahve, sigara gibi renklendirici ürünlerin plağın rengini değiştirip değiştirmediğidir. Uzun dönem plak kullanımında plağın rengi değişebilir fakat plaklar haftalık değiştirildiği için renklenme görülmez.

Şeffaf Diş Teli ile Şeffaf Plakların Farkı Nedir?

İki tedavi yöntemi arasındaki en önemli fark; şeffaf diş teli tedavisinde braketler ve teller kullanılırken şeffaf plaklarda kişinin dişlerinin kalıbı alınarak takıp çıkarılabilen bir plak kullanılmasıdır. Fakat burada başka bir durum da söz konusudur. Plak tedavisinden sıkılan kişiler plaklarını kolayca çıkartabilir ama plak tedavilerinde kısa süreli bir bırakış bile tedavi sürecinin çok uzamasına sebep olur. Şeffaf tel tedavisi görenler de tedavilerinden sıkıldıklarında birkaç gün elastiklerini takmayabilir fakat bu durum şeffaf plak kullananların yaşadığı kadar tedavilerinin gerilemesine sebep olmaz. Bu yüzden daha komplike vakalarda diş teli tedavisine başvurulur.

Diş eti problemleri olan veya dişlerinde daha küçük çapraşıklıkları bulunan kişiler için şeffaf plak tedavisi daha uygun olur. Diş teli tedavisi ise geniş boşluklar ve büyük kök hareketleri gerektiren durumlarda tercih edilir.