• Haseki Sultan, Fatih / İSTANBUL
  • P.tesi - C.tesi: 9:00 - 20:00
  • +90 212 531 04 59

Gülüş tasarımı farklı sebeplerle dişteki şekil bozukluklarının, diş etindeki değişikliklerin ve renk düzensizliklerinin hastanın ihtiyaçları ve yüz yapısı değerlendirilerek estetik görünüme kavuşturulduğu komple bir tedavi yöntemidir. Birçok isim altında, farklı pazarlama teknikleriyle sunulsa da yapılan işlemler aslında aynıdır. Hollywood smile, diş estetiği, dijital diş estetiği gibi tüm tanımlamaların aynı işlemlere hizmet ettiğini bilmekte yarar vardır.

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Yapılır?

Gülüş tasarımında her hasta ayrı ayrı değerlendirilir. İhtiyaçlarla birlikte hastanın yüz yapısı, yaşı ve cinsiyetine göre planlama yapılır. Diş ve diş eti hastalıkları tedavi edilebilir, çürük dişler onarılabilir ve genellikle temizlemeye ihtiyaç duyulur. Gingivektomi dediğimiz diş eti estetiği, bleaching dediğimiz diş beyazlatma, eksik dişler için implant, çapraşık dişler için ortodontik tedaviler, ayrıca lamina, zirkonyum, estetik dolgu gibi işlemler gülüş tasarımı içerisinde yer alır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımına başlamadan önce hastanın şikayetleri ve ihtiyaçları incelenir. Hangi işlemlerin yapılacağı tespit edilip bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Ağızdan alınan ölçülerle modeller hazırlanır, ardından ağız ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar programlarından uyumlamalar yapılır. İhtiyaçlar belirlenip planlama hazırlandıktan sonra eğer gerek görüldüyse önce ortodontik tedaviler uygulanır, ardından diş etindeki simetri bozuklukları düzeltilir. Diş eksikliği varsa implant uygulanır ve tüm cerrahi uygulamaların iyileşme süreci beklenir. İyileşme sağlandıktan sonra diş beyazlatma, dolgu, dolgu yetersizse kaplama işlemleri gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler provalarla, hastayla iletişim halinde, dudak ve yüz şekli göz önünde bulundurularak yapılır.

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma ofis tipi ve ev tipi beyazlatma olarak iki yöntemle yapılabilir. Ofis tipi beyazlatma ev tipine göre her zaman daha etkili sonuç verir. Kliniğimizde uzman hekim kontrolünde yapılan ofis tipi beyazlatma işleminde beyazlatıcı ilaç ile led ışık kaynağı kullanılır. Jel ile etkileşime giren ışık sayesinde diş yüzeyindeki renk tonunun açılması sağlanır. Daha fazla bilgi için diş beyazlatma yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş eti estetiği (Pembe estetik)

İyi bir gülüş için diş etlerinin sağlıklı ve estetik görünmesi önemlidir. Bu yüzden gülüş estetiğinin önemli bir parçası da pembe estetik de dediğimiz diş eti estetiğidir. Gülme hattı ve dişlerin boyutu göz önüne alınarak gingivektomi ile diş eti kesimi, gingivoplasti ile diş boylarının uzatılması yapılabilir. Bu sayede diş eti görünürlüğü azaltılabilir, diş etindeki asimetriler düzeltilebilir. Daha fazla bilgi için diş eti estetiği yazımızı okuyabilirsiniz.

Implant

Diş implantları; eksik dişlerin yerine kullanılan, çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin varlığında genellikle implant tedavisi tercih edilir. Daha fazla bilgi için diş implantı yazımızı okuyabilirsiniz.

Porselen lamine

Dişlerin kesilmeden, sadece ön yüzeylerinde minimal inceltme yapılarak kaplamaların yapıştırılması işlemine porselen lamina kaplama denir. Aşırı renk değişikliklerinde, yapı ve şekil bozukluklarında, ayrık dişleri birleştirmede bu yöntem uygulanabilir. Çok ince yapıda oldukları için kalınlaşmış bir görüntü olmaz. Daha fazla bilgi için porselen lamina kaplama yazımızı okuyabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama

Zirkonyum kaplamalar ise ışığı yansıtma özelliği ve sağlamlığı nedeniyle oldukça tercih edilen bir diğer kaplama yöntemidir. Beyaz bir maddeden oluşur, metal içermez, ağız dokusuna uyumludur. Estetik ve beyaz bir görünüm için ön dişlerin kaplamasında kullanıldığı gibi arka dişlerde de kullanılabilir ve çürük dişlerin restorasyonunda tercih edilir.

Estetik dolgu

Estetik dolguda, kırılan ya da çürük gibi nedenlerle bir kısmı yok olan dişler doğal diş rengine sahip dolgu malzemesiyle doldurulur. Amalgam dolgudaki gibi kötü bir görüntü olmaz, daha doğal ve estetik bir gülüş tasarımı elde edilir. Daha fazla bilgi için estetik dolgu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortodontik tedaviler

Ortodontik tedaviler iyi bir gülüş tasarımının olmazsa olmazıdır. Bu tedaviler ile çapraşık dişler düzeltilir. Diş teli ya da son yıllarda kullanım sıklığı artan telsiz ortodonti yöntemleri tercih edilebilir. Diş teli hakkında daha fazla bilgi için diş teli yazımızı, telsiz ortodonti hakkında daha fazla bilgi için invisaling yazımızı okuyabilirsiniz.

Gülüş tasarımını tamamlamak için ağız ve diş estetiğinin yanı sıra dudak ve yüz bölgelerine medikal estetik işlemleri de uygulanabilir ve bu sayede gülüşün daha ön plana çıkarılması sağlanabilir.