• Haseki Sultan, Fatih / İSTANBUL
  • P.tesi - C.tesi: 9:00 - 20:00
  • +90 212 531 04 59

Diş dolgusu; kırılmış, çatlamış veya çürümüş olan dişleri çeşitli materyaller kullanarak yenileme işlemidir. Bu yöntem, kişinin dişini tamamen kaybetmesinin önüne geçer.

Estetik dolgu da çeşitli nedenlerden dolayı diş dokularında meydana gelen kayıpları restore etmek amacıyla kullanılır. Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde estetik dolgu uygulamaları yapılır ve bunlar dişlerin kendi renginde olan kompozit dolgu uygulamalarıdır. Estetik dolgunun en çok tercih edilen dolgu olmasının nedeni kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi ve doğal bir görünüm yakalanmasıdır.

Dişlerde, kompozit malzeme ile kişinin diş rengine sahip dolgu malzemesi kullanılır ve kompozit dolgu, halojen ışık yardımıyla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

Genellikle kırık veya çürük dişlerde uygulanan estetik dolgu tedavisi, dişlerin arasındaki boşluğu kapatmak, estetik bir gülüşe sahip olmak veya kalıcı renk bozukluklarını tedavi etmek için de kullanılır.

Doğal diş işlevi kazandıran estetik dolgular 2 şekilde uygulanır:

Kompozit Dolgu: En sık kullanılan dolgu çeşididir. hamur formunda olan kompozit dolgu, dişe uygulandıktan sonra özel ışınlar yardımıyla sertleştirilir. Kompozit dolgu, estetik açıdan güzel görünür çünkü bu dolgular diş tonuna göre üretilir.

Porselen Dolgu: Porselen dolgular, kompozit dolguların eksiklerini tamamlamak için geliştirilmiştir. Çünkü kompozit dolgularda sertleşme sırasında az da olsa büzülme meydana geldiği için porselen dolgu kullanılır. Bu yüzden genellikle ön diş dolgusunda tercih edilir. Ayrıca kompozit dolgulara göre daha uzun ömürlüdür. Çay, kahve veya sigara gibi dişlerde renk değişimine neden olan maddelerden etkilenmemesi ve dijital kameralar kullanıldığı için hata payının olmaması da diğer avantajlarıdır.

Estetik dolgunun doğal görünmesi ve tek seansta uygulanması büyük bir avantajdır. Her yaştaki hastaya uygulanabilir. Günlük ağız bakımınızı ihmal etmediğiniz sürece estetik dolgular 5-10 yıl arası kullanılabilir.